“Серце, уява і розум – ось те середовище, де зароджується те, що ми називаємо культурою.”
Костянтин Паустовський
Джерело інформації про культурне життя в Україні та суміжні сфери (історія, дипломатія, сучасне мистецтво тощо).
Ресурс діє як частина авторського проєкту The News&Culture, що підтримує створення якісного українського контенту та підвищує роль культури у суспільстві, в основі якого лежать цінності, а цінності формуються культурою.
Матеріали перекладаються двома іноземними мовами – таким чином ресурс промотує українську культуру за межами країни. Коли ми подорожуємо, частинка Батьківщини залишається з нами. Наші традиції, естетичні погляди і справжній характер нації – варті популяризації.
«Музейна збірка. Федір Захаров. До 100-річчя від дня народження» – виставка унікального майстра пейзажу в Музеї сучасного мистецтва України
Харьковчук Оксана
2 хв. читати
Поширити:
У Музеї сучасного мистецтва України представили виставку присвячену пам’яті відомого майстра пейзажу – Федора Захарова. Експозиція отримала символічну назву «Музейна збірка. Федір Захаров. До 100-річчя від дня народження». Колекція музейної збірки налічує 65-ть творчих робіт Федора Захарова – заслуженого діяча мистецтв УРСР, народного художника УРСР, лауреата Державної Премії УРСР імені Тараса Шевченка, члена Національної спілки художників України, людини, яка присвятила все своє творче життя і натхнення величанню української природи.
Федір Захаров Місячна ніч 1978
Федір Захаров Весною 1978
Федір Захаров Перша зелень 1974
Федір Захаров Душевна розмова 1980
Федір Захаров Зима в Сидневі 1958
Федір Захаров Похмурий день 1984
На виставці представлена унікальна по кількості збірка творів класика кримської школи живопису Федора Захарова. Художник оспівував українську природу Криму та інших куточків країни. В експозиції можна побачити і чаруюче-чудові пейзажі, і чарівні натюрморти, не підвладні часу. Усі твори митця виглядають сучасно, професійно та вирізняються майстерними ефектами освітлення. На картинах уміло зображено контраст: яскраві сонячні дні і темні місячні ночі, різнокольорові квіти і похмурі гори, сліпучо-білі снігові поля і глибоке темне море.
Мистецтвознавець Рудольф Подуфалий сказав про Захарова: «Він був як би уособленням самого живопису, його вищої інстанції…».
Федір Захарович Захаров народився 5 вересня 1919 року в селі Олександрівське на Смоленщині. У 16 років майбутній засновник кримського імпресіонізму вступив на декоративно-живописне відділення до Московського художньо-промислового технікуму ім. М. І. Калініна. Його вчителем став талановитий скульптор, живописець та художник-кераміст Б. Н. Ланге, який надихав своїх учнів творити красу професійно та з любов’ю. Пізніше, у 1943-му році Ф. Захаров вступив до Московського художнього інституту ім. В. Сурикова, де навчався тонкощам мальовничої культури. Педагогами і наставниками художника були А. В. Лентулов, І. І. Чекмасов, С. В. Герасимова, Д. К. Мочальський, Г. Г. Ряжський.
Цікаво, що Федір Захаров сам обрав місце роботи – провінційний Крим. І з 1950 року він викладав живопис у Сімферопольському художньому училищі ім. М. С. Самокиша.
Як згадує Народний художник України Валентин Бернадський, Федір Захаров приїхав до Сімферополя із заповітною мрією — «по-настоящему, серьезно заняться пейзажем». Тож викладацька діяльність була початком його творчого занурення у мальовничу красу Криму.
Андрій Блудов Серія Емблемата
Федір Захаров У квітні 1980
Федір Захаров Седнів 1984
Федір Захаров Свіжий вітер 1968
Федір Захаров Похмурий день 1984
Федір Захаров Перша зелень 1974
Федір Захаров На кухні 1972
Федір Захаров Місячна ніч 1978
Федір Захаров Зима в Сидневі 1958
Федір Захаров Душевна розмова 1980
Федір Захаров Весною 1978
Федір Захаров Біля Генуезької фортеці 1966
У 1953-му році Захаров переїжджає до Ялти, де часто відвідує Гурзуфський та Седнівський Будинки творчості. Різна природа півдня і півночі, різний настрій, різні мотиви дозволяли художнику урізноманітнювати мистецький підхід. Екзотичний, яскравий, контрастний Крим і тиха, чарівна, спокійна північ України.
Художник, знаходячись у стані повного занурення у творчість, передавав на полотні ту чаруючу мить, яка ніколи не повертається. Це натхнення відчувається у кожному його творі. Картини Захарова завжди емоційні, потужні, наповнені енергією життя і дуже щирі. І ця щирість, професійний підхід, індивідуальність вираження, лишають його назавжди сучасним і цікавим для глядача. На його виставках завжди було багато людей – учнів, послідовників, друзів і поціновувачів справжнього мистецтва.
Федір Захарович Захаров помер 29 вересня 1994 у Ялті. Однак, він живе у тих творах, що розкидані, як чарівні діаманти по усьому світу – музеях і приватних колекціях.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: